Cím: A sárkány halála
Szerző: Komacu Szakjo
Kiadó: Kozmosz, 1985
Ellentmondásos érzés volt ezt a könyvet olvasni, olyannyira, hogy még írni is nehéz róla. Nagyon szomorú aktualitása van, és nagyon remélem, hogy a szerző által a hetvenes években felvázolt vízió csak fikció marad: A sárkány halála ugyanis azt mutatja be elég részletesen, hogy tűnik el a Föld színéről Japán szigete.
Mindig is lenyűgözött a tudományos-fantasztikumban az, hogy egyes szerzők, mint Clarke, Asimov vagy Lem, évtizedekkel megelőzve a korukat megálmodják, olykor alakítják a jövőt. Sajnos Komacu Szakjo is meggyőző hitelességgel és részletességgel fejti ki azt a folyamatot, hogy milyen gazdasági és társadalmi következményei lennének egy olyan katasztrófa-sorozatnak, ami végül Japán megsemmisüléséhez vezetne.
Sokszor talán túlságosan is belemegy a tudományos részletekbe, bevallom férfiasan, hogy pár oldalt át-át lapoztam... ugyanakkor nagyon hiányoltam a könyv végéről néhány olyan mellékletet, ami segítette volna feldolgozni a rengeteg ismeretet, pl. térképek, kronológia.
Ami a könyv olvasását még nyomasztóbbá tette, hogy míg az első nagy földrengés-cunami után fogtam bele, mire befejeztem, újabb katasztrófa történt Japánban, és ez csak még vészjóslóbbá tette Komacu jövendölését.
Ami viszont a pozitív oldala A sárkány halálának, hogy az olvasása révén közelebb kerülhetünk a japánok lelkivilágához, jobban megérhetjük, hogyan tudják ilyen fegyelmezetten és méltósággal viselni ezt a szörnyűséget. Nem a pozitív gondolkodás a jó szó rá, inkább a küzdeni akarás. Itt ragadom meg az alkalmat, hogy újra belinkeljem a Japán Vöröskereszt oldalát, aki tud, segítsen!
A kiadással kapcsolatban csak annyit, hogy nagyon kiváncsi lennék, mennyiben tér el a japánról oroszra, majd oroszról magyarra fordított szöveg az eredetitől...
UPDATE: A poszt kikerülése óta még egy földrengés :(